Projekt Leżajsk

Leżajsk leży u styku kilku ciekawych i wartościowych miejsc. Okala go Dolina Sanu. Leżajsk to piękne lasy puszczy Sandomierskiej, gdzie można się wyciszyć- a dodatkowo posłuchać koncertu, orkiestry, chóru, wirtuozi. Znacząca dla jego mieszkańców jest tradycja- a zarazem otwartość.

Historia tego miasta była naznaczona najazdami Tatarów. Dosięgnął go zabór austriacki, okupacja rosyjska w czasie I wojny, a później armia radziecka. Miasto dotykały epidemie cholery. To tu Stefan Czarniecki zawierzył los chrześcijańskiej Polski w wojnie ze Szwedami.

Matka Boża Leżajska zawsze pomagała…

Wszystko to było poprzedzone niesamowitymi wydarzeniami:

Objawienia które w Leżajsku miały miejsce w swoim charakterze są tak szczególnym podpisem Matki Bożej…

W 1560 roku pastuszkowie na leśnej polanie zaobserwowali ruchome, płonące jak wielkie gromnice światła. Wówczas po raz pierwszy młynarzowi Rychta ukazała się Maryja. Następnie w 1590 roku na pniu ściętego drzewa objawiła się Bogurodzica ze świętym Józefem. Osobę która doświadczyła tego widzenia oskarżono o herezję. Mimo przejścia tortur Tomasz Michałek dochował głoszenia prawdy i przyczynił się do umieszczenia w miejscu objawień Krucyfiksu.

Krzyż znajdujący się dziś za głównym ołtarzem leżajskiej Bazyliki przeszedł prawdziwą próbę ognia… podobnie jak pierwszy drewniany kościół. W 1592 r. na terenie boru leżajskiego stanęła drewniana kaplica pw. św. Anny. Dwa lata później wzniesiono drewniany kościół Zwiastowania NMP oraz świętych Jana Chrzciciela, Wawrzyńca, Sebastiana i Małgorzaty. Na tym jednak nie poprzestano.

Maryja ukazywała się Tomaszowi Michałkowi kilkakrotnie dodając mu odwagi. Postawiła też jasne wymagania. „Michałku, chcę by mi tu zmurowano wielki kościół, niech będzie oddany pod opiekę zakonników św. Franciszka.”

Zadanie które mu powierzyła nie było łatwe. Do realizacji objawienia potrzebny był zamożny fundator. Okazał się nim starosta Łukasz Opaliński.

Sprowadzono też w niedługim czasie OO. Bernardynów z pobliskiego Przeworska.

Słowa Bogurodzicy zapadły w sercach i pamięci mieszkańców Leżajska na wieki…

,,Nie trwóż się Michałku, tu Boga swego, a Syna mego chwałę, i pomoc moją poznacie. Tom sobie miejsce obrała, abym na nim ludzi ratowała, i przed Synaczkiem zastępowała. Idźże tedy do starszego, co jest dozorcą tego miasta, powiedz mu, iż Syna mojego jest ta wola: aby imieniem moim kościół mi tu zbudowali, w którym by ludzie modląc się, mogli otrzymać przeze mnie to, czego by potrzebowali”.

Pytanie – czy zostały skierowane tylko do nich….

Na terenach Leżajska i jego okolic chcemy wybudować Ośrodek który umożliwiłby:

– zadbanie o zdrowie

– ubogacenie i wzmocnienie duchowe

– ukojenie psychiki

Ośrodek ten miałby mieć siedziby w kilku miejscach. A Pani tamtych Ziem – Matka Boża Pocieszenia ma być jego Patronką.

Jednym z takich miejsc jest działka pod Żołynią, w pobliżu lasu i kapliczki Świętego Antoniego – gdzie coraz więcej osób przybywa w celu wyciszenia i nabrania wody ze źródełka.

Ośrodki, które pragniemy wybudować w różnych częściach Polski mają służyć:

 Pocieszeniu w trudnych sprawach losowych.

 Dzieleniu się rzetelną wiedzą.

 Leczeniu przypadłości cielesnych.

Doświadczaniu dobrej kultury.

 Pielęgnowaniu duchowości chrześcijańskiej!

Ma być to Ostoja i alternatywa bezpiecznego zadbania o siebie dla katolików w potrzebie.

Kapliczka św. Antoniego -ok. 500 m w lesie (obok działki).
Las w Żołyni.

Okolice Leżajska otoczone są dużą czcią św. Antoniego, i św. Franciszka. Ponadto obecne są tam inne miejsca kultu: Łańcut (św. Barbara, św. Anna), Przeworsk (Grób Pana Jezusa na wzór w Jerozolimie), Jarosław (Chrystusa Króla, NMP Królowej Polski, Matka Boża Bolesna), wieś Grodzisko (Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi), a w dalszym okręgu: Rzeszów (m. in. św. Juda Taduesz) i Przemyśl (św. Sebastian Pelczar, Jan Chrzciciel). Niedaleko Kalwarii Pacławskiej (Wenanty Katarzyniec) i Sanktuarium św. Jana z Dukli znajdują się liczne lasy i pustelnia.

Autor zdjęć: Joanna Jasińska