Wyka Płotowa – wiele zastosowań

Surowcem leczniczym jest ziele kwitnącej wyki, suszone szybko, na strychu lub polu. Nie wolno dopuszczać do zaparzenia, ale można suszyć na słońcu. Składniki czynne to : fitoncydy; związki cyjanogenne (vicianina), karotenoidy (luteina,
zeaksantyna, wiolaksantyna, neoksantyna), cyklitole, flawonoidy (kwercetyna, kwercytryna – w kwiatach nawet do 12%, apigenina, rutyna, witeksyna, luteolina, diosmetyna), garbniki, polifenole (katechina, epikatechina, galokatechina), aminokwasy, białka, enzymy, polisacharydy, guanidyna, śluzy (ok. 2,5%), kumaryny, fitosterole, triterpeny.
Wyka ma działanie lecznicze wyraźnie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, tonizujące naczynia krwionośne, antyalergiczne (przeciwhistaminowe), estrogenne, odtruwające, słabo żółciopędne, wyraźnie moczopędne i przeciwobrzękowe.

Wyciągi z wyki działają rozkurczowo i hipotensyjnie. Niektóre flawonoidy i triterpeny zawarte w wyce, mają podobną
strukturę do estrogenów, dzięki czemu mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych ER. Właściwości estrogenne wyki mogą być wykorzystywane analogicznie jak koniczyna i lucerna w medycynie – w przypadkach niedoboru estrogenów endogennych, w tym również w okresie przekwitania. Preparaty zawierające wyciąg z wyki, koniczyny, lucerny zalecane w II fazie przekwitania, kiedy to spada produkcja estrogenów i występują przykre objawy z tym związane. Wykorzystuje się wykę w leczeniu zaburzeń miesiączkowania u kobiet dojrzałych.

Preparaty z wyki rozszerzają i wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi w mózgu i na obwodzie oraz krążenie wieńcowe. Obniżają poziom cukru we krwi, analogicznie jak rutwica i wilżyna. Wyka należy do ziół “czyszczących krew”. Podobnie jak lucerna jest środkiem anabolicznym i pobudzającym przyswajanie składników pokarmowych oraz stymulującym budowanie ciała i przyrost masy mięśniowej. Umiejętnie może być wykorzystana w medycynie sportowej i w suplementacji. Wyka wymaga ostrożnego dawkowania! Przedawkowanie objawia się nudnościami i wymiotami, biegunką, niepokojem, drgawkami, a nawet hemolizą krwi i krwiomoczem.

WSKAZANIA:
1. osłabienie naczyń krwionośnych,

2. trądzik różowaty,

3. choroba wieńcowa,

4. przykre objawy klimakterium,

4. reumatyzm, 5. wypadanie włosów,

6. zapalenie naczyniówki i siatkówki oka,

7. zaburzenia krążenia obwodowego i mózgowego, zaburzenia krążenia ocznego, nadciśnienie śródgałkowe,

8. nadciśnienie tętnicze.

9. osłabienie, wychudzenie,

10. stany zapalne naczyń krwionośnych,

11. skąpomocz, kamica moczowa, zapalenie układu moczowego,

12. przewlekłe choroby skóry, trądzik i łuszczyca,

Dawkowanie:
– doustnie zażywać tinkturę ( nalewkę) 2 razy dziennie po 10 ml rozpuszczone w 100 ml wody.
– po rozcieńczeniu wodą 1:1 lub 1:2 – do przemywania i okładów.
– w stanie nierozcieńczonym wcierać we włosy i skórę głowy przy łysieniu, (najlepiej po umyciu).