Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest dziś uznawana za jedno z najbardziej skutecznych i innowacyjnych podejść do leczenia traumy i innych zaburzeń psychicznych. Wykorzystuje ona niestandardowe techniki terapeutyczne, które obejmują ruchy gałek ocznych, dźwięki i dotyk, aby pomóc osobom potrzebującym przepracować negatywne doświadczenia i osiągnąć zdrowie psychiczne. Stosowana bywa także u małych dzieci.
Czym jest EMDR i jak wygląda terapia?
EMDR została opracowana w latach 80. XX wieku przez Francine Shapiro. Początkowo stosowana była w leczeniu pacjentów z zespołem stresu pourazowego (PTSD), ale od tego czasu metoda ta rozwinęła się na tyle, że teraz stosowana jest w leczeniu różnych rodzajów problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęki, uzależnienia i zaburzenia lękowe.
Sesje terapii EMDR składają się z kilku etapów. Na początku terapeuta i pacjent wspólnie ustalają cele terapeutyczne i omawiają przeszłe traumy lub trudne sytuacje, które pacjent chce przepracować. Następnie terapeuta wprowadza pacjenta w stan skoncentrowanej relaksacji i kieruje jego uwagę na konkretne obrazy, dźwięki lub uczucia związane z traumą lub innymi problemami.
Ważnym elementem terapii EMDR są ruchy oczu, które mają na celu odkierowanie uwagi pacjenta od negatywnych myśli i skupienie się na traumie. Terapeuta może poprosić pacjenta o podążanie za jego palcem, który porusza się w określony sposób, a także wykorzystywać dźwięki lub dotyk do uzyskania podobnego efektu. Celem tych ruchów jest przetworzenie negatywnych wspomnień i uczuć związanych z traumą.
W trakcie terapii EMDR pacjent może odczuwać różne reakcje emocjonalne, takie jak smutek, strach, złość czy ulgę. Te reakcje są, zdaniem zwolenników, naturalne i świadczą o tym, że traumy i negatywne doświadczenia są w trakcie przetwarzania. Terapeuta swoją obecnością pomaga pacjentowi w radzeniu sobie z tymi emocjami i wspiera go w procesie zdrowienia.
Terapia EMDR jest reklamowana jako unikatowa i innowacyjna metoda leczenia traumy i innych problemów emocjonalnych. W internecie możemy przeczytać, że badania naukowe potwierdzają skuteczność terapii EMDR oraz że wiele osób, które przeszły tę formę terapii, zgłasza znaczną poprawę swojego stanu psychicznego i zdolności do radzenia sobie z trudnościami życiowymi. Terapia EMDR jest też uważana za bezpieczną i skuteczną dla większości pacjentów, jednak nie jest zalecana dla osób z zaburzeniami psychotycznym
Czy EMDR naprawdę jest bezpieczną metodą?
Kiedy jednak odłożymy na bok marketingowe manipulacje i wykażemy się odrobiną zdrowego rozsądku, z łatwością dostrzeżemy jak bardzo ta metoda jest pozbawiona jakichkolwiek podstaw rozumowych. Skuteczność nigdy nie powinna być podstawowym kryterium, zwłaszcza gdy brak jakichkolwiek podstaw teoretycznych dla tej metody i wytłumaczenia możliwych procesów jakie zachodzą w procesie terapeutycznym.
Jak to możliwe, że szybkie ruchy gałek ocznych mogą powodować uwolnienie od traumy? Otóż nie same ruchy to powodują. Mechanizm jest podobny jak w hipnozie i innych metodach transowych. Ruchy gałek ocznych – wodzenie wzrokiem za palcem terapeuty, to nic innego jak dobrze znana z hollywoodzkich produkcji metoda indukcji hipnotycznej. Pacjent jest tym sposobem wprowadzony w głęboką relaksację czyli rodzaj hipnozy. Przy okazji dobrowolnie poddaje się zawieszeniu rozumu i zdaje na wolę terapeuty. Gwałtowny śmiech albo płacz jakie towarzyszą sesji terapeutycznej są właśnie oznaką wprowadzenia w trans hipnotyczny. Poprawa stanu psychicznego może być natychmiastowa i powodowana sugestią hipnotyczną, trudno jednak mówić o jej trwałości. Po pewnym czasie mogą pojawiać się nowe symptomy, zwłaszcza w postaci silnego lęku, a także, co znacznie gorsze- problemy duchowe.
Wszelkie techniki transowe, oparte na medytacjach, hipnozie, głębokiej relaksacji, wywodzą się z obcych duchowości. W trosce o nasze nieśmiertelne dusze powinniśmy takich technik unikać, choćby wydawały się bardzo skuteczne i pomocne.
Dowiedz się więcej o niebezpiecznych terapiach psychologicznych: