Arcydzięgiel należy do środków silnie i pewnie działających. Wpływa naośrodkowy układ nerwowy przeciwlękowo, antydepresyjnie, uspokajająco i równocześnie usuwa objawy wyczerpania nerwowego. Zalecany jest dla osób które lękiem reagują na przdłużający się stres
Właściwości arcydzięgiela
Arcydzięgiel ma niewątpliwie ma silne właściwości antybakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwroztoczowe i fungistatyczne.
Pobudza krążenie krwi na obwodzie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Znosi ból brzucha, skurcze jelit i żołądka. Ułatwia oddychanie, zwiększa częstość wentylacji płuc. Poprawia krążenie krwi w obrębie układu pokarmowego, przez co przyśpiesza wchłanianie składników pokarmowych. Działa również moczopędnie i wykrztuśnie.
Nalewka arcydzięgielowa
Nalewka arcydzięglowa zażyta doustnie działa wzmacniająco i przeciwdepresyjnie, znosi kolki i nerwice wegetatywne, usuwa
objawy zmęczenia i zadyszki. Należy zażywać po 5-10 ml 1-3 razy dziennie. Można również dodać do gorącego mleka z miodem w ilości 10 ml, przy przeziębieniu, gonitwie myśli, lęku i zdenerwowaniu oraz depresji.
Użycie korzenia arcydzięgla w przeszłości
W dawnej medycynie korzeń arcydzięgla używano jako:
– środek przeciwzakaźny
– środek moczopędny
– środek czyszczący krew
– środek tonizujący
Już w XIX wieku wiedziano, że arcydzięgiel zawiera inulinę i kwas walerianowy. Stosowano przy osłabieniu żołądka i jelit, przeciwko kolkom i wzdęciom, przy zaflegmieniu przewodu pokarmowego, przeciwko padaczce, odrze, ospie i szkarlatynie.
żródło: rozanski.li