CEL
Podstawą każdej motywacji jest dobrze wyznaczony cel. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym ale każde działanie człowieka jest działaniem celowym. Im bardziej cel do jakiego dążymy jest dla nas atrakcyjny i wartościowy, tym silniejsza motywacja do pracy nad jego osiągnięciem. Kiedy zaczynamy tracić motywację, co nie jest niczym dziwnym i nie powinno powodować poczucia winy ani zniechęcenia, należy zawsze przypomnieć sobie po co to robimy. Jaki cel założyliśmy sobie rozpoczynając naszą działalność, co chcieliśmy osiągnąć.
Czasem sytuacja wymaga weryfikacji wyznaczonych celów, czasem tylko ich przypomnienia lub uzmysłowienia sobie. Po co tu jesteś? Co powodowało Tobą że się tu znalazłeś? Wyznaczanie celów jest podstawową techniką motywacyjną. Kiedy wydaje Ci się że tracisz motywację, jesteś znudzony lub przemęczony, kiedy jesteś bliski rezygnacji, pomyśl cel przyświecał twojej decyzji o podjęciu wolontariatu.
Jeżeli nie wydaje ci się już atrakcyjny, może warto pomyśleć o ustaleniu go na nowo. Ustaw sobie wysoko poprzeczkę, ale uważaj, aby cel był realny. Cele powinny być ambitne ale możliwe do realizacji.
EMOCJE
Często to nimi kierujemy się podejmując decyzję o wolontariacie, mówimy o odruchu serca, o wewnętrznej potrzebie pomagania, o współczuciu. To wszystko jest oczywiście niezbędne aby skutecznie pomagać drugiemu człowiekowi. Ale z pewnością nie jest wystarczające i nie powinno być jedyną motywacją do podjęcia trudnej pracy wolontaryjnej.
Emocje mają to do siebie że nie są najlepszym doradcą, a dodatkowo potrafią zaciemnić zdrowy osąd i ocenę sytuacji. Kiedy najsilniejsze emocje już opadną i rozpocznie się rutyna pracy codziennej i wymagającej, łatwo jest utracić motywację. Zdarza się że w pierwszym odruchu serca powodowani silnymi emocjami decydujemy się na deklarację pomocy, chociaż racjonalnie myśląc, nie mamy ku temu odpowiednich warunków ani możliwości. Jeżeli musimy się wycofać z takiej deklaracji, zrezygnować zaraz na początku, to może to powodować silne poczucie winy.
Czasem trwamy mimo wszystko w niewygodnej i obciążającej sytuacji nie mając odwagi się wycofać, a nasza praca nie przynosi wtedy takich owoców jak powinna. Dlatego każda ważna decyzja powinna być podejmowana dopiero wtedy gdy pierwsze emocje już opadną.
PRZEMĘCZENIE
To jak postrzegamy rzeczywistość często jest uzależnione od naszych nastrojów. Kiedy jesteś zmęczony, niewyspany, zmarznięty i obolały Twój nastrój jest daleki od pogodnego. Wiadomo, że nie zawsze można mieć wpływ na okoliczności zewnętrzne. Praca wolontariusza jest nieprzewidywalna i mocno obciążająca, ale zawsze tam gdzie to możliwe, należy pamiętać aby zadbać o siebie. Pamiętaj twój nastrój jest ważny bo przekłada się na relacje z podopiecznymi i sprawia że możesz być bardziej pomocny. Zadbaj o siebie, daj sobie trochę luzu, nie zawsze musisz by perfekcjonistą.
Przemęczony wolontariusz jest mniej efektywny. Umiejętność szybkiej regeneracji po dużym wysiłku jest bardzo ważna.
Pamiętaj o odnowie biologicznej! Twój organizm potrzebuje regeneracji, odpoczynku, odstresowania. Jeśli tylko masz taką możliwość to korzystaj z basenu, sauny, albo choćby z krótkiego spaceru. Obcowanie z naturą ma zbawienny wpływ na naszą obciążoną stresem psychikę. Nie zarywaj nocek bez potrzeby, odżywiaj się regularnie i zdrowo. Wszystko to ma wpływ na ogólną kondycję organizmu i przekłada na Twoją pracę.