Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Jak znaleźć dobrego terapeutę? To pytanie, na które nie ma łatwej odpowiedzi, chociaż z pewnością niejedna osoba się nad tym zastanawia. Gdy chcemy powierzyć komuś swoje sekrety, otworzyć się przed nim, musi to być osoba godna zaufania. Ze względu na działalność naszej fundacji, która staje w opozycji do wielu metod terapeutycznych, nieraz spotykamy się z przypadkami, gdy terapeuta zamiast pomóc, tylko pogłębił traumę. Jak tego uniknąć?

Zrób research

Zapoznaj się z opiniami na temat wybranego terapeuty – skorzystaj z poleceń znajomych, sprawdź w Internecie. Spróbuj dowiedzieć się, jakimi wartościami kieruje się terapeuta. Wielu psychologów twierdzi, że ich światopogląd nie ma znaczenia, bo są bezstronnymi specjalistami, ale to nie jest prawda. Być może w idealnym świecie, tak właśnie by było, ale niestety… Nikt nie jest w pełni obiektywny, a to, jakimi wartościami kierujemy się na co dzień, wpływa na to, w jaki sposób doradzamy innym. Innych porad na temat związku małżeńskiego udzieli terapeuta będący katolikiem i uznający nierozerwalność sakramentu małżeństwa oraz to, że głównym celem człowieka jest zbawienie, a innych terapeuta świecki, dla którego głównym celem życia będzie szczęście doczesne jednostki i hedonizm.

Porozmawiaj z terapeutą przed rozpoczęciem terapii

Jeśli wybrałeś już terapeutę, porozmawiaj z nim wcześniej. Zapytaj z jakich metod terapeutycznych korzysta, ponieważ nie wszystkie są skuteczne, a niektóre wręcz niebezpieczne. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat szkodliwych terapii: Zagrożenia duchowe w psychologii, sprawdź w Internecie na czym polegają wybrane przez terapeutę terapie. A jeśli wciąż masz wątpliwości, możesz skontaktować się z nami mailowo fundacja@dobrejrady.pl To jest też czas, żeby upewnić się, że wartości Twojego terapeuty są takie same, jak Twoje.

Nie ufaj nikomu bezgranicznie

Ta porada może wydawać się kontrowersyjna, ponieważ jak to, nie ufać terapeucie? Przecież relacja pacjent-terapeuta powinna opierać się na zaufaniu. To prawda. Jednak ślepe ufanie komuś, tylko dlatego, że jest „specjalistą” nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas może się pomylić, co nie musi wynikać ze złej woli. Tylko papież wypowiadający się ex cathedra jest nieomylny… 😉 Jeśli w trakcie terapii masz jakieś wątpliwości, staraj się na bieżąco je rozwiewać. Jeśli odpowiedzi Twojego terapeuty Cię nie satysfakcjonują, skonsultuj się z innym specjalistą.

Po owocach ich poznacie

Wartość pracy terapeutycznej oczywiście najłatwiej poznać po efektach, chociaż wymaga to czasu, zaangażowania i pracy. Jeśli widzisz, że terapia nie przynosi spodziewanych efektów lub wręcz jest gorzej, warto rozważyć zmianę terapeuty.

Terapeuta chrześcijański – czy to zawsze dobre rozwiązanie dla katolika?

Jeśli jesteś katolikiem, może wydawać się oczywiste, że pójdziesz do terapeuty, który w nazwie ma chrześcijański lub katolicki. W końcu w tym artykule też podkreślaliśmy, jak ważne jest współdzielenie z terapeutą wyznawanych wartości. Dlatego chcemy tutaj ostrzec – zbyt wiele razy spotykaliśmy ludzi, którzy korzystali z pomocy chrześcijańskich, czy wręcz katolickich psychologów, którzy udzielali porad niezgodnych z nauką kościoła i w efekcie szkodzili swoim pacjentom. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie terapeuta faktycznie kieruje się katolickimi wartościami, a wykorzystywane przez niego metody terapeutyczne są bezpieczne. Ponieważ w tym się specjalizujemy, w razie wątpliwości, jak zawsze zapraszamy do kontaktu.

Nie znalazłeś w okolicy terapeuty, który wzbudza Twoje zaufanie i odpowiada Twoim potrzebom? Zapraszamy do naszej poradni online – tutaj będziesz mógł uzyskać porady w zaciszu swojego domu. Nasi specjaliści są katolikami, którzy w swojej praktyce kierują się katolickimi wartościami i nauką Kościoła.