Uchodźcy w takim miejscu zapomnieli na chwilę o wojnie

Psychologiczna pomoc jest równie ważna jak wsparcie materialne. Przekonujemy się o tym na co dzień udzielając porad telefonicznych. Teraz, gdy sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej dramatyczna, zaczynamy wychodzić z naszą pomocą do osób bezpośrednio potrzebujących pomocy – uchodźców i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują. Staramy się działać w każdy możliwy sposób, oferując nasze wsparcie, edukując, udzielając pierwszej pomocy psychologicznej, ale także wspierając materialnie. Podjęliśmy współpracę z ośrodkiem w Otwocku, należącym do Straży Narodowej, gdzie zakwaterowano rodziny z Ukrainy – matki ze sporą gromadką dzieci. Przekazane przez naszych darczyńców sprzęty kuchenne już znalazły się w ośrodku. Talerze, garnki, patelnie, noże i inne przydatne naczynia prosto z fabryki, już służą potrzebującym, a kolejna partia porcelany jest w drodze.

Dwa duże pudla garnków i naczyń od darczyńców Fundacji Dobrej Rady dojechały do ośrodka w Otwocku

W odpowiedzi na potrzeby najmłodszych zobowiązaliśmy się do stworzenia mini świetlicy dla dzieci w różnym wieku. Dzieci przebywające w ośrodku mają wiele atrakcji, dużo możliwości zabaw na świeżym powietrzu, w tym także sposobność do opiekowania się zwierzętami, czy nawet przejażdżki na koniach. Ośrodek położony jest w pięknym miejscu w lesie, a dzieci czują się tu bezpiecznie i mają dużo pomysłów na zorganizowanie sobie czasu na powietrzu. Brakuje jednak miejsca wspólnych zabaw w razie niepogody, gdzie młodsi mogliby się pobawić, porysować, a starsi pograć w gry, albo się czegoś pouczyć. Jeden z domków został przeznaczony na taką wspólną salę zabaw. Obecnie zbieramy wśród naszych darczyńców wszystko, co może być przydatne w takim miejscu. Zobowiązaliśmy się zakupić stoliczki i regały na zabawki. W najbliższym czasie wszystko co uda nam się zdobyć, przekażemy do ośrodka i będziemy wspólnie z najmłodszymi urządzać ich świetlicę.

Najważniejsza jednak z racji naszej misji jest pomoc psychologiczna. Będąc na miejscu udzielamy wsparcia zarówno mamom, które tam zostały zakwaterowane jak i wolontariuszom. Staramy się edukować, przekazywać niezbędną w takiej pracy wiedzę psychologiczną i na bieżąco rozwiązywać problemy.

Konie i kucyki to niewątpliwie największa atrakcja dla najmłodszych gości ośrodka Straży Narodowej