Polacy ruszyli na pomoc Ukrainie i wielu z nich zaangażowało się w wolontariat, niektórzy pomagają na przejściach granicznych i w punktach tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców, a inni przyjmują potrzebujące rodziny u siebie w domu. Zaangażowanie Polaków jest ogromne, ale nie wolno zapominać, że praca wolontariusza wiąże się z dużym obciążeniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Niemal od samego początku dochodzą do nas informacje, że wolontariusze borykają się z wieloma problemami natury psychologicznej, brakuje im także niezbędnej wiedzy prawnej w zakresie prawa azylowego. Ludzie którzy całe serce wkładają w pomaganie uchodźcom, sami także potrzebują wsparcia i nie powinni zapominać o sobie, aby móc skuteczniej pomagać innym. Codzienna praca i zaangażowanie w trudne problemy podopiecznych, związane niejednokrotnie z traumatycznymi przeżyciami, może być bardzo obciążające. Wolontariusze borykają się ze stresem, spadkiem motywacji, wypaleniem i nie powinni zostawać z tym sami.
Fundacja Dobrej Rady wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i pragnie pomagać tym, od których pomocy zależy dziś tak wiele.
W kwietniu, nasza Fundacja rozpoczęła nowy projekt – pomoc psychologiczna i prawna dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy. Działamy w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez KPRM. Udzielamy wsparcia i porad przez telefon. Nasza ekipa psychologiczna ma dyżury całodobowo, a prawnicy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30. Wsparciem obejmujemy wszystkie osoby, które pomagają uchodźcom, nie trzeba być oficjalnie zarejestrowanym wolontariuszem. Doradzamy w jaki sposób rozmawiać i wspierać osoby po trudnych przejściach, jak działać w konkretnych sytuacjach. W pomoc zaangażowanych jest pięciu psychologów i trzech prawników, związanych z naszą Fundacją. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Chcemy przekazać jak najwięcej informacji, które mogą się okazać pomocne w trudnej pracy wolontariusza
Prowadzimy także stronę na Facebooku Wsparcie dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, gdzie można znaleźć krótkie porady psychologiczne i konkretną wiedzę prawną dotyczącą uchodźców. Na naszym kanale YouTube będziemy udostępniać szkolenia z zakresu prawa, dotyczące najczęściej pojawiających się problemów.
Oferujemy także szkolenia psychologiczne, które będą organizowane w wielu miejscach w Polsce, między innymi na podkarpaciu, w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście. Będzie na nich poruszana tematyka pierwszej pomocy psychologicznej – w jaki sposób wspierać naszych podopiecznych, jak z nimi rozmawiać, na co zwracać szczególną uwagę. Wolontariusze dowiedzą się także jak zadbać o siebie, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i wypaleniem, poznają techniki motywacyjne. Nasz psycholog odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszej pomocy, dzwońcie, pytajcie – pochylimy się uważnie nad każdym problemem.
Psycholog 505 397 265 (dyżur całodobowy)
Prawnik 797 321 090 (pon-pt, godz. 8.30-16.30)
Anna Wasiukiewicz, prezes Fundacji Dobrej Rady